JAK KONTROLOVAT VYSOKÝ KREVNÍ TLAK U PSA DOMA?

U psů je téměř vždy vysoký krevní tlak spojen s probíhajícím onemocněním. Z a normální krevní tlak u psa jsou považovány hodnoty 120/80 mmHg. Stejně jako u lidí. První hodnota je systolický tlak – srdce právě vypuzuje krev do oběhu. Druhá hodnota je diastolický tlak – srdce se plní krví, chlopně jsou uzavřené. Stresem se systolický tlak může zvýšit až na 170-220 mmHg. Pokud je tlak opakovaně vyšší než tyto hodnoty trpí zvíře hypertenzí a měla by se hledat její příčina – a to samozřejmě na veterinárním pracovišti.

Jak se může vysoký krevní tlak u psa projevit?
Nejčastěji změny můžeme pozorovat na očích – zvíře může dokonce i náhle oslepnout, mohou se objevit i viditelné krvácení v oku, apatie, mrtvice, postižení srdce, vysoký krevní tlak může být spojen s chronickým onemocněním ledvin.

Vhledem k tomu, že mám psa Estona s chronickým onemocněním ledvin, který je sice pohodář, ale při měření tlaku ve veterinární ordinaci to dokáže „vyhnat“ na 200 mmHg, stála jsem dlouho před otázkou , jak na to? Protože s růstem krevního tlaku je také spojena větší dávka tablet na vysoký tlak.

Nakonec se řešení našlo v podobě domácího měření tlaku. Nevěřili byste, že hodnoty naměřené v domácím prostředí jsou skutečně velice odlišné od hodnot naměřených v ordinaci. Jak na to, mi poradil pan Mgr. Čáp, který má výjezdy se psí záchrankou.   Měření tlaku mě naučil a já mu za to moc děkuji.

Je třeba zakoupit  ruční měřič tlaku s dětskou manžetou (investice cca 1600 Kč). Dětskou manžetu nasadíme nad koleno (zadní noha) psa, prsty si vyhmatáme tepnu na přední straně nohy psa (kousek nad nártem) – viz foto:  naznačené modré tečky fixou na noze psa. Tam prsty ponecháme , druhou rukou si psa „napumpujeme“ (napumpujeme balonkem zachycenou manžetu), následně pomalu upouštíme ventilek a sledujeme stupnici. V okamžiku, kdy Vám to pod prsty začne silněji tepat – jste tzv. „doma“, odečtete jednotky na stupnici . Zpočátku Vám to možná nepůjde,  chce to trochu cviku .  Při tomto domácím měření zachytíte jenom horní tlak, ale pro Vaše potřeby je to zcela dostačující. Psa měříte v pravidelných intervalech, měření si zapisujete a dle toho Vám pak Váš veterinář sníží/zvýší dávky léků pro Vašeho psího kamaráda. Díky tomuto domácímu měření nemusíte  psa „ládovat“ zbytečně léky navíc.

Pro zajímavost uvedu, že při měření na veterinárním pracovišti jsem si nechala změřit tlak u druhého, zcela zdravého psa Bauníka, který  to  „vyhnal“ až  na 220 mmHg. Je tedy více než zřejmé, že měření krevního tlaku u psa v ordinaci je velice stresovou záležitostí i pro zdravého jedince.